Национално представително допитване, реализирано от Изследователски център „Тренд” по поръчка на „Здраве без граници”, показва, че няма съществена промяна в разбиранията и нагласите на българите към ХИВ, въпреки усилията за превенция и информиране в последните 20 години
Едва 11% от българите декларират, че са си правили тест за ХИВ, а 86% от българите декларират, че не са си правили такъв тест към настоящия момент.[1], показва национално допитване, проведено по поръчка на сдружение „Здраве без граници”.
Проучването, както и актуалните проблеми пред хората с ХИВ, бяха представени от Елена Биринджиева, председател на „Здраве без граници“, Силвана Лесидренска, председател на сдружение ХЕПАКТИВ и Евелина Славкова, социолог от изследователски център „Тренд“.
От изследването става ясно, че 92% от българите не познават човек, който е носител на ХИВ. Само 6% от всички анкетирани пък са се чувствали изложени на риск от заразяване с ХИВ.
В проучването бяха тествани и редица ситуации, които показват и вид обществена нетолерантност по отношение на темата свързана с ХИВ/СПИН.
Един от ключовите въпроси е свързан със стереотипите по отношение на заразяване с ХИВ, както и реалните възможности.
33% от българите посочват, че знаят, че има лечение, което забавя развитието на ХИВ инфекцията при човек, които е носител на вируса. От изследването може да се направи извод, че сред българите се отчита ниска запознатост с характеристиките на ХИВ, което налага засилване на информационните кампании сред различни обществени аудитории.
Актуални проблеми пред хората, живеещи с ХИВ
Условията в Инфекциозната болница в София
Въпреки достъпа до съвременно лечение за ХИВ, което държава осигурява у нас за всеки, в София има спешна нужда от подобряване на условията в Инфекциозна болница, където се лекуват пациентите. Необходимо е да се завърши ремонтът на централната сграда на болницата, където да се разшири амбулаторията – пациентите в София наброяват 1000 и техният брой нараства бързо, а амбулаторията, в която се обслужват в момента е много тясна, налага се да се скупчват и дори да изчакват реда си да бъдат приети извън сградата на болницата (в градинката пред амбулаторията), независимо от атмосферните условия. Това нарушава всякаква конфиденциалност на пациентите, както и ги лишава от възможността да се консултират със своя лекар в нормални условия.
Проблемът „ежемесечни посещения за рецепти“
Съвременното лечение за ХИВ, което се предоставя и у нас, осигурява едно много добро качество на живот на пациентите. Практически пациентите на успешна терапия в днешни дни вече се проследяват медицински на 6 месеца. Все още обаче нормативно тяхното лечение се изписва за период от един месец, което ги принуждава да посещават Инфекциозна болница всеки месец. Има спешна нужда това да се промени, така че пациентите да могат да получават лекарствата си наведнъж за по-дълъг период от време (поне за 3 месеца, както е в много други европейски държави). Това ще улесни съществено достъпа на пациентите до лечение, както и ще разтовари значително системата на медицинско обслужване, без да изисква допълнителни финансови ресурси.
Актуални проблеми пред хората с хепатит
В световен план, 328 млн. души живеят с вируса на хепатит В (HBV) или С (HCV). В България това, което е належащо и би следвало да бъде ангажимент на държавата, е да подсигури възможност за безплатни изследвания за хепатит В и С, съгласно препоръките на Световната здравна организация (СЗО).
За Центъра за сексуално здраве CheckPoint София
Инициативите на Центъра за сексуално здраве се реализират с подкрепата на Gilead Sciences Europe Ltd и АбВи България.
[1] Проучването е проведено от изследователски център „Тренд“ по поръчка на сдружение „Здраве без граници”. Изследването е представително за пълнолетното население на страната и е проведено сред 1002 пълнолетни български граждани по метода „лице в лице“. Проучването е осъществено между 10 и 18 януари 2018 г.
Телефон:
+359 896 81 07 22
+359 896 81 07 23
Email: sofianep@initiativebg.org